Jak jeździć oszczędnie?

Każdy użytkownik pojazdu mechanicznego zasilanego np. paliwem chce oszczędnie realizować swoje wyznaczone podróże. W codziennych sytuacjach może pomóc redukcja biegów czy hamowanie pulsacyjne. Wpływ na eko jazdę może mieć także rodzaj i typ silnika w naszym pojeździe.

Co wpływa na oszczędną jazdę?

Zastanawiając się, jak oszczędzać na jeździe samochodem, warto wziąć pod uwagę nasze zdolności za kierownicą, moc silnika i koszty spalania paliwa, stan emocjonalny i zdrowotny czy aktualne warunki panujące na drodzę podczas jazdy. 

Rady dzięki, którym będziemy jeździć oszczędnie.

Aspekt mechaniczny i techniczny.

Gdy planujemy podróż warto sprawdzić stan techniczny samochód, łożyska, filtry, oleje, ciśnienie w oponach, stan opon czy wyważenie kół- wszystko to wpływa na tempo spalania. 

Jeśli chodzi o biegi warto zapamiętać, że pierwszy bieg służy tylko do ruszania. Jeśli auto się toczy warto wrzucić bieg numer dwa, zmniejszy to ryzyko utraty paliwa. 

Należy płynnie zmieniać biegi i w odpowiednim czasie je wrzucać i  redukować, najlepszym rozwiązaniem będzie hamowanie silnikiem, a nie jazda na luzie. 

W celu mniejszego poboru paliwa warto stabilizować prędkość, a nie stosować nagłe przyspieszenie.

Aspekt kontrolny i przygotowawczy.

Przy planowaniu trasy warto sprawdzić aktualne warunki na drodze, remonty czy inne nie zależące od nas utrudnienia. Do zaplanowania trasy przyda się nawigacja lub najnowsza mapa samochodowa. 

Jeżeli jesteśmy w trasie powinniśmy przewidywać ruchy każdych uczestników ruchu drogowego i zachowywać między nimi bezpieczne odległości, obserwować przestrzeń przed i za pojazdem, unikać gwałtownego hamowania, być opanowanym i jeździć spokojnie. 

Pamiętaj, na wpływ zużycia paliwa może mieć także masa samochodu. Dlatego unikaj wożenia niepotrzebnych przedmiotów, które zalegają w twoim samochodzie, wszystko to może sprawiać, że ciężar pojazdu będzie większy, a to także ma wpływ na spalanie. 

Na pewno przy większym doświadczeniu za kierownicą nasza jazda stanie się bardziej ekonomiczna i pełna odpowiedzialnych przemyśleń niż po świeżym zdobyciu prawa jazdy. 

Podobne Posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *